Reklama

kangoor.pl

Drzwi do antycznego świata wiodą przez świat podziemnych tuneli i jaskiń

Drzwi do antycznego świata wiodą przez świat podziemnych tuneli i jaskiń

Naukowcy dowiedli że cała Europa jest usiana podziemnymi tunelami i jaskiniami łączącymi się często wzajemnie poprzez tysiące kilometrów. Okazuje się że przez wieki całe używali tych traktów podziemnego świata – nasi starożytni przodkowie. Archeolog z Niemiec – niejaki doktor Heinrich Kusch dowodzi niezbicie istnienia tychże tuneli, które często odnajdywane są tuż pod wieloma neolitycznymi osadami, na całym europejskim kontynencie. Jego najnowsza książka - „Drzwi do tajemnic podziemnego świata starożytnych” powiada, iż fakt, tak duża liczba owych tuneli zdołała przetrwać najmniej dwanaście tysiącleci, wskazuje, iż jest to ewidentny dowód na to sieć tunelowa musiała być niebotycznie rozległa pierwotnie. Naukowcy zaledwie na Bawarii, w południowych Niemczech, znaleźli niemal  1000 -metrowe szlaki tunelowe, w Styrii austriackiej natrafiono na kolejne.

Na całym obszarze europy były tysiące kilometrów takich oto tuneli, począwszy od górzystych terenów Szkocji na północ wysp brytyjskich, aż po obszary basenu Morza Śródziemnego - na południe. Przy czym, gros z nich jest dość  niewielka, na około 70 cm szerokie, bynajmniej jest to akurat tyle, co jest wystarczające ażeby przecisnął się przezeń pojedynczy człowiek, chociaż są też i takie gdzie jest duża liczba znacznie szerszych miejsc i zaułków licznych, ale też niewielkich zakamarków, tudzież zupełnie ogromnych komnat – pomieszczeń, gdzie zapewne możliwe było przesiadywanie, względnie przechowywania czegokolwiek. Naturalnie, nie każde z tychże tuneli są ze sobą bezspornie połączone, tym niemniej jeżeliby zsumować ich łączną długość – z całą pewnością wtedy utworzą niebotyczną w swej skali sieć podziemi.

Co niektórzy z badaczy sądzą, iż podziemne tunele powstały pierwotnie, jako swego rodzaju kryjówki przed prehistorycznymi drapieżnikami, tymczasem część badaczy postuluje że pełniły one rolę, przypisywaną raczej dzisiejszym autostradom – służyło to ludziom, de facto celom bezpiecznego przemieszczania się, z dala od toczących się na powierzchni konfliktów, względnie kaprysów pogodowych. Ciekawostką jest, iż pierwsze kaplice kościół często wznosił zwykle u drzwi,  wejściu tuneli, tym samym odcinając się od pogańskich tradycji – właśnie ich symbolem były podziemne szlaki.

Wstecz
Copyright Reserved - Aeroart