Giętarka ręczna - wsparcie w pracach warsztatowych

Giętarka ręczna - wsparcie w pracach warsztatowych

Giętarka ręczna to niewielkie, zazwyczaj kompaktowe wyposażenie, które wykorzystuje się w różnego rodzaju robotach warsztatowych. Ma konstrukcję, która pozwala na jego sprawne przemieszczanie, tak w obrębie pojedynczego miejsca robót, jak i pomiędzy różnymi ich lokacjami. Umożliwia to na umieszczenie giętarki ręcznej w podstawowym osprzęcie ekipy budowlanej czy naprawczej. Giętarka może być również wmontowanym elementem warsztatu poprzez opcję łatwego zamocowania do blatu.

Giętarka ręczna dzięki swojej konstrukcji przystosowana jest do obróbki różnego rodzaju elementów, zazwyczaj wykonanych ze stali bądź stopów stali. Może być stosowana do szybkiego i nie wymagającego dużej mocy gięcia drutów, prętów bądź płaskowników różnego rodzaju. Zginanie prętów w giętarce ręcznej nie potrzebuje dużego wysiłku i może być dokonywane z użyciem niedużej mocy przez jednego człowieka, co znacznie usprawnia różnego rodzaju działania.

Giętarki ręczne są urządzeniami o różnym poziomie skomplikowania, poczynając od bardzo prostych konstrukcji aż po te bardziej skomplikowane, umożliwiające przeprowadzanie bardziej wykwalifikowanych prac. Już najprostsze giętarki ręczne cechują się szerokim zakresem zginania, prostotą obróbki materiału pod wybranym kątem, a także uniwersalnością użycia do prętów, rur, blach, profili. Dzięki zastosowaniu łożysk otrzymują unikatową wytrzymałość i bezawaryjność. Proste giętarki ręczne są ponadto bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają wyspecjalizowanych umiejętności, a co za tym idzie cieszą się dużą popularnością.

Bardziej złożone giętarki ręczne mają już szereg bardziej wyspecjalizowanych funkcji. Służą do zginania form prostych i złożonych oraz cechują się bardzo wysoką dokładnością powtórzeń. Na rynku są też dostępne giętarki elektryczne dające automatyczną bądź półautomatyczną pracę, potrzebujące zaprogramowania prowadzonych prac.

Proste giętarki ręczne wykorzystywane są przede wszystkim w bieżących, drobnych pracach, głównie tych towarzyszących różnego rodzaju robotom budowlanym i naprawczym. Giętarki bardziej złożone stosowane są przede wszystkim w miejscach, w których gięcie drutu oraz innych części jest zasadniczą i zazwyczaj główną częścią procesu produkcyjnego, np. tam, gdzie toczy się wytwarzanie ogrodzeń, bram, krat oraz innych tego rodzaju elementów.

Wstecz
Copyright Reserved - Aeroart